Güdücü; Fbar ile teknik analiz yeniden yazılıyor

Borsa ve finansal sisteme dönük çalışmalarıyla tanınan BMK A.Ş. Kurucusu Zeynel Abidin Güdücü, yıllar önce bulunan sistemlerin artık işe yaramayacağını söyledi. Fbar sistemi ile farkını ortaya koyan Zeynel Abidin Güdücü, Twitter'da '@xanthos_027' rumuzuyla yaptığı paylaşımlarda başarısızlığın nedenlerini ve çözümlerine anlattı.

Güdücü; Fbar ile teknik analiz yeniden yazılıyor

'@xanthos_027' : Kayıplar başlayınca insan arayış içine girer. Geçmişte bunları bir çoğumuz yaşamışızdır. Karşımıza ilk olarak teknik analiz çıkar ve başlarız öğrenmeye; trendler, indikatörler, formasyonlar ve modifiyeli indikatör yazmalar uzunca bir zaman alır. Ancak istenen başarı bir türlü gelmez. Başlarız farklı analiz türlerine, temel analiz, yatırımcı psikolojisi gibi bu süreçte sürekli yeni bir şeyler öğreniliyor. Ancak piyasa ile başa çıkmayı bırak, piyasanın attığı tokat her geçen gün daha ağırlaşıyordur. Temel analiz bilgisi biraz artınca iyi bir şirket alınır beklenir. Ancak içi boş şirket tavan tavan giderken, bizim temeli sağlam diye seçtiğimiz şirket, iki ileri bir geri yerinde sayar. Psikolojide bu süreçte alt üst olmuştur.

Yatırımcı psikolojisi nedir?

Bana göre kayıplar arttıkça çıkmaza giren yatırımcının psikolojisi bozulur. Bu sadece borsa da değil her alanda aynıdır. Psikolojinin düzelmesi için kayıpların azalması lazım yoksa istediğin kadar yatırımcı psikolojisini oku bir anlam ifade etmez. Zaten kayıpların nedenleri psikolojinin bozukluğu değildir kayıplar psikolojiyi bozmuştur. Yatırımcı artık bir karar vermek zorundadır ya bu işten vazgeçecek ya da devam edecek. Devam edecekse bir çıkış yolu bulması lazım, ama nasıl? sorgulama devam eder. O zaman en kısa yoldan tüyoya ulaşmak yoluna gidilir. Tüyodan başka hiç bir şeyin kayıpları getiremeyeceğine inanır ve her yerde tüyo aramaya başlar. Zamanla artık tüyo bağımlısı olmuştur. İster gerçek olsun ister olmasın tüyo varsa işlem vardır, yoksa işlem yoktur. Artık temel/teknik hiç bir şeye bakmaz. Hissenin fiyatının ne kadar yükseldiği de önemli değildir. Tüyo var mı yok mu ona işlem için bu yeterlidir.

O zaman eksik olan ne?

Teknik analiz sonuç vermedi, temel analiz sonuç vermedi, tüyo candır dedik canımızı aldılar. İşte bu soruya cevap vermek yıllarını alacaktır. Eğitim materyalleri videolar vs. hazırlıyorum. Biraz zaman alacak. Bunlara uygun şekilde hareket eden kişilerin doğru kararlar alacağına inanıyorum. Ancak yine de iyimser bir olasılık olarak, bu kişilerin %20 si ancak hayatta kalacaktır. Bu benim için borsa da çok iyi bir orandır. William O’Neil derki; Profesyonel ya da amatör olsun, hisse senedi piyasasındaki insanların %90’ı ödevlerini yapmıyor. %90’nın neden %10 nu beslediğini sanırım özetlemiş. Borsa da işlem yapan birisinin (temettü yatırımcısını ayrı tutuyorum) Veri ekranı olmalı, teknik/temel analiz gibi konularda bilgi sahibi olmalı, risk yönetimi/haber analizi gibi durumları tecrübe edinmeli.

Fbar Nedir?

Fbar ile Teknik analiz yeniden yazılıyor. Bist’ten ham verileri alarak işliyor. Fbar ideal veri platformu içinde bulunan BMK lisansına dahil edilmiş bir bar yapısıdır. Haftalık, günlük, saatlik gibi bir zaman dilimine sahip değildir. Renko gibi fiyat hareketlerine göre verileri getirmektedir. Hacimli hisselerde kullanılması tavsiye edilir. Yapı itibari ile renkoya benzediğinden yorumlaması da renkoya yakındır. Kısa vadeli trade olarak kullanılabildiği gibi orta vadeli trendler içinde idealdir. Piyasadaki oluşan gürültüyü azalttığından destek/direnç, formasyon ve trendler daha kolay yorumlanabilir. Piyasanın sırrı değildir, yatırımcının dana kolay karar vermesini sağlayan yardımcı bir araçtır. Algoritma ile ilgilenenler için daha çok kolaylık sağlamaktadır. Kurgusu şahsıma ait, yazılımı ise ideale ait olduğundan sadece ideal veri terminali üzerinde çalışmaktadır. İdeal veri terminalini aracı kurumunuzdan talep edebilir veya bireysel olarak sahip olabilirsiniz. Fbar ise sadece PC’de görüntülenebilmektedir ve Windows tabanlıdır. Fbar’da net bir görüntü var. Yorumu daha kolay oluyor. Bu gün kendi bar sistemimizi geliştirdik, eksik yerleri var mı? Elbette var. Ancak eksikleri gidermek ve geliştirmek yine bizim elimizde.

Bu uzun vade veya orta vade bakmak için engel mi oluyor?

Orta vade veya uzun vadeden kasıt nedir. Şu kadar zaman diliminde elinde hisse bulunduran kişi kazanır şeklinde bir durum yoktur. Günlük veya haftalık olarak incelediğimiz uzun vadeli grafikler küçük fiyat hareketlerini yansıtmazlar.

Bmk kanal nedir?

Hisseler için kullanılıyor, kanal endekste çalışıyor ama Fbar için yazılmış bir indikatör. Her hissenin iç dinamiği farklıdır. Eski alışkanlar bırakılırsa zamanla sistem seni disipline ediyor. Hisse yatayda ise kanal dipleri sürekli aşağıda oluşarak devan ediyorsa aşağı yönlü trend vardır. Güçlü alım bekleme. Kanalın alt bandı yukarıda oluşmaya başlamışsa hissede talep artmıştır. Yukarı yönlü trend eğilimindedir. Orta band ana trendi temsil eder, fiyatlar orta kanalın üzerinde kaldığı sürece geri çekilmeler alım fırsatı olur. Kanal sıfır derecelik açı ile gidiyorsa, hisse de yatay süreç devam ediyordur. Yön belli olana kadar destek direnç arasında trade edilir. Fiyatlar kanalın üst bandında hareket ediyorsa aşırı bir talep vardır. Kanal yatay sürece girdiğinde desteklerden gelen tepkiye göre trendin devamı olup olmadığına dair yorum yapılır. Hissenin fiyatına bağlı olarak kanal çizgileri bir birini kesebilir. Kanalın üst bandı fiyatlara en duyarlı olanıdır. Fiyatı yüksek hisselerde bu durum normaldir. Trende başlamış ise tekrar kanal çizgileri seviyesinde gidecektir. Fiyatlar kanalın alt çizgisinin de altına düşmüş ise hisse aşırı satımdadır. Tekrar kanal içine girdiğinde destek olup/olmadığı gözlemlenir. Her hissenin kendi iç dinamiği farklıdır. Bir tek sistem yazarak bütün hisselerde aynı performansı alamazsınız. Bu nedenle kanalın trend hareketlerine hangi fiyat aralığında hisseler uygun ise bunlarda işlem yapmak daha güvenlidir. Kademesi sığ hisselerde dağlanma fazladır, barlar fiyata duyarlığı olduğu için sistemlerin yorumunda iyice tecrübe sahibi olana kadar sadece izlemek daha iyi olacaktır. Sistem sadece kısa vadeli değil aynı zamanda orta vadeli trendlerde pozisyon izlenebilir. Kanaldaki son iki videoyu özellikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Birçok sorunun cevabı verildi.

https://www.youtube.com/channel/UCcwXohiZryy6Dzcu4fgvsDA?view_as=subscriber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
taceddin 3 yıl önce

tebrikler biz yatırımcıalrı yeni çağda çağa ayak uyduran ürünlerle buluşturmasına vesiel olup bunu tanıttınız için bizlere

Avatar
İsa kurt 3 yıl önce

Dünya finansal piyasalarına yeni bir bar sistemi kazandıran zeynel hocamızı kutluyorum . Küçük yatırımcının bilinçlenip donanım sahibi olmasında katkısı büyük

Avatar
Gakkos 3 yıl önce

Fbar ve bmkkanal kullanicisiyim. Artık hickimseye ihtiyaç duymadan kendim kazanabiliyorum..bu sistemin yurtdışına da açılması gerektiğini düşünüyorum. Bir ihrac kalemimiz daha olmalı. Yabancılar da görsün ülkemiz insanının calisinca neler yapabildiğini...

Avatar
Mehmet Fatih Demir 3 yıl önce

Zeynel beyin bilgisine emeğine sağlık. Harika bir sistem ortaya çıkarmış. Ülkemizden birinin bunu başarması gurur verici.