Dünya genelinde yüzlerce mega projede hep aynı imza; Aslı Mimarlık

Dünyanın birçok ülkesinde farklı kullanım amacına dönük yapılara kattığı özgün tasarımlarıyla, Türk mimarlık sektörünün göğsünü kabartan Aslı Mimarlık, Yurt dışı şubeleşme çalışmalarına hız verdi.

Dünya genelinde yüzlerce mega projede hep aynı imza; Aslı Mimarlık

Aslı Mimarlık, Başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere; Rusya, Özbekistan, Dubai, Kazakistan, Gürcistan, Suudi Arabistan, Irak, Cezayir ve Libya’da gibi birçok ülkede kamu ve özel sektörde 300’ün üzerinde projeyi hayata geçirdi. Çocukluk hayalini mesleğine dönüştüren başarılı iş kadınlarımızdan Aslı Mimarlık Genel Müdürü Aslı Karaarslan Özcan, şirketinde sağladığı kadın istihdamının %80’lerde olduğunun altını çizdi.


Konut, Hastane, Otel, Avm, Fabrika, Spor Kompleksleri, Tarihi Yapılar, Kentsel Tasarım projeleri gibi birçok prestij projeye hayat veren Aslı Mimarlık Genel Müdürü Mimar ve Şehir Plancısı Aslı Karaarslan Özcan ile sektörde global markaya dönüştürdükleri şirketini konuştuk.

Aslı Hanım, şirketinizin kuruluş öyküsünden bahseder misiniz? 

1994-2000 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünü, Şehir ve bölge planlaması bölümünü çift anadal programı ile birlikte okuyarak tamamladıktan sonra 2000 yılında babam Yücel Karaarslan ile birlikte Aslı Mimarlığı kurdum. Ben mimarlık tutkumun peşinden koşarken babam idarecilik kısmını ele aldı. Aslı Mimarlığı aile haline getiren düzen ve sistemi titizlikle oluşturduk. Ekibimizin mesleğine duyduğu tutkuyu arttıracak, kendilerine ve mesleklerine duydukları saygıyı pekiştirecek çalışma düzeni oluşturmayı hedefledik.


Kurumsal olarak yönetime tüm ekibi dahil eden bir yaklaşımımız var. Biz buna köklü bir ağaç olmak diyoruz. 2018 yılında Aslı Mimarlık Bakü şubesi ile hacmimizi genişlettik.
Tüm tasarımlarını Ar ge çalışmaları ile temellendiren Aslı Mimarlık, özellikle uluslararası tasarım projelerinde yer aldığı ülkelerde Türk firmalarına liderlik etmektedir. Şirketimiz tasarladığı projelerde Türkiye ürünlerini kullanarak üretim ve hizmet sektörüne katkı sağlamayı amaç edinmiştir. Özellikle Aslı Mimarlık Tasarım Merkezinde hazırlanan tasarımlar, ülke ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda yeni ürünler geliştirerek farklı ülkelerde Türk üreticilerle birlikte yeni Pazar alanları oluşturmaktadır.


Bugüne kadar toplamda 300’ün üzerinde ulusal ve uluslararası projeye imza attık.


Hayata geçirdiğiniz projelere birkaç örnek verir misiniz?

Karma kullanım ve konut kategorisinde; Sinpaş Finans Şehir, Referans Kartal Towers, Referans Başakşehir, Referans Kordonboyu, Olimpa Park, Azerbaycan Keşle Yaşayış Kompleksi, Azerbaycan Yasamal Yaşayış kompleksi her biri ortalama 2000 konut ve üzerinde birim içeren kentsel nitelikleri de olan projelerdir.

Otel kategorisinde; Taşkent Tryp By Wyndham, Azerbaycan Dağ Oteli, Azerbaycan Gülbağhı Resort Oteli, Tarihi eser kategorisinde; Ayasofya Müzesi İç Mekan restorasyonu, Adam Miçkhiewich Müzesi restorasyon ve renovasyonu, Türkiye’nin ilk çelik kütüphanesi olan İstanbul Çeliktepe Halk Kütüphanesi,

Sağlık kategorisinde; Büyük Çekmece Mimar Sinan Devlet Hastanesi, Çekmeköy Devlet Hastanesi, Azerbaycan Milli Tehlikesizlik Nazırlığı Hastanesi, Spor kategorisinde; Bursa Nilüfer Tofaş Spor Kompleksi, İstanbul Beylikdüzü ve İstanbul Güngören Spor kompleksleri, Kıbrıs Açılır Kapanır Olimpik Yüzme havuzu,

Kentsel tasarım kategorisinde; Kadıköy Meydanı Tören alanı düzenlemesi, Hava Kuvvetleri 100. yıl Heykeli ve ziyaret alanları gibi yüzlerce projede Aslı Mimarlık imzası bulunuyor.

Ayasofya gibi değerli bir eserin restorasyon çalışmasına dahil olmaktan gurur duyuyoruz.

8 yıldır devam etmekte olan Ayasofya yapısının restorasyon çalışmalarını yürütmekten büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Ayasofya restorasyonuna yönelik olarak kurulan Akademik Kurulun liderliğinde; Ayasofya Müze Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı, üniversite danışmanlıkları ve özel sektör iş paydaşları ile birlikte hazırlanan restorasyon projeleri ulusal ve uluslararası pek çok seminerin ve yayının konusu olmuştur.

“Tüm projelerimizde odak noktamız insan”

TASARIM, insan yaşamını iyileştirme ve birlikte yaşam ruhunu güçlendirme gücüne sahiptir. Her mekanın bir hikayesi vardır. İnsanlar mekanı kullanırken bu hikayeyi en derinden hissederler. Aslı Mimarlık olarak tasarladığımız mekanlarda insanları iyi hissettirecek hikayeler yazmayı amaçlıyoruz. Anlamlı ve duygusu olan projeler hazırlarız. Mutlu hissettiğimiz şeyler küçük detaylarda saklıdır. Bu sebeple projelerimizi mükemmel tasarım prensibi ile hazırlıyor ve detaylandırıyoruz. 

Şirketinizin kısa ve uzun dönemdeki hedefleri nelerdir?

Aslı Mimarlık olarak Vizyonumuz; “tasarladığı evrensel projelerden beslenen köklü bir ağaç olmak. ”Bu hedefe ulaşırken misyonumuz; “İnsanlığın varoluşundan bu yana ilerleyen mimarlık kültürünün parçası olacak projeler geliştirmek” Bu noktada kısa ve uzun vadede evrensel bir proje ofisi olma yönünde ilerliyoruz. Kısa vadede mevcut şubelerimizin hacimlerini büyütürken uzun vadede Avrupa şubemizi açma hedefimiz var.

“Geriye dönüp baktığımda mesleğimi aslında 5 yaşında seçmişim”

ANNEM ilkokul öğretmeni ben de onun görev yaptığı okulda ana okul eğitimi aldım. Annemin okuluna giderken her gün önünden geçtiğimiz 2-3 katlı bir ev vardı. Bu evi çok severdim. Annemle yaptığımız bu ev nerden gelmiş, kim yapmış,.. konuşmalarını gariptir çok net hatırlıyorum. 8. Caddenin köşesinden Kızılay durağına doğru yürürken karşı köşedeki evdi. Bu evin bende o gün oluşturduğu duyguyu şimdi hissedebiliyorum. Bu evi bir – mimarın- yaptığını ilk olarak annemden öğrendim. Her çocukta kişiselleştirme durumu vardır zaten, ben de çocukken binaların canlı olduğuna inanırdım. Cinsiyetleri, kişilikleri olan oyuncaklar gibi, pembe bina, sarı elbiseli uzun bina. Aslı Mimarlık markasının kökeninde bu heyecan var. Mesleğimi profesyonel olarak yapmaya Aslı Mimarlık ile birlikte başladım. Mesleğimin 20. Yılındayım. Ama benim içimdeki tutkuyla tohumlanan fidan Aslı Mimarlık, markanın oluşumu ve birlikte çalıştığımız meslektaşlarımızın mesleki tutkuları ile birleşince bir sinerji oluştu ve fidan köklendi. Artık ayakta durabilen bir ağaç olduk. Bundan hareketle Aslı Mimarlığın Vizyonu” Tasarladığı evrensel projelerden beslenen köklü bir ağaç olmak”tır. Bu ağacın tohumunu bir kadın girişimci olarak ben ektim, köklendirip ağaç haline gelmesini sağlarken her zaman yanımda olan değerli babam Yücel Karaarslan ve sevgili eşim Hüseyin Tonguç Özcan oldu. Hayatımda oldukları için çok şanslıyım.

Ben iş hayatımdaki başarımı vazgeçmeden azimle devam etmeye borçluyum. Vazgeçmeden emek veren tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlamak isterim.

www.aslimimarlik.com.tr

0 216 527 40 91

A'dan Z'ye Instagram - Vargonen Blog @asliarchitecture

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.