Dolandırılan mağdurlar polise şikayetçi oldu

Müteahhit Orhun Saraçoğlu tarafından dolandırılan mağdurlar polise şikayetçi oldu. Mağdurlar, polise çağrıda bulunarak “biz dolandırıldık başkası da dolandırılmasın” dedi.

Dolandırılan mağdurlar polise şikayetçi oldu

Birçok ev ve daire alıcısının canını yakan Orhun Saraçoğlu, son yıllarda dozunu artırdı. Saraçoğlu’nun müşterilerinin gazetemize ulaşmasından sonra yaptığımız araştırmada, birçok mağdur olduğunu öğrendik. Girne’de,  Lefkoşa’da ve İskele’de inşaatlar yapıp tapuları gününde devretmeyen Saraçoğlu, kendisine farklı bir dolandırma çarkı kurdu

Yeni Bakış’a ulaşan bir vatandaş, Saraçoğlu’ndan 2011 yılında sözleşme ile Bellapais’tan ev aldığını, ancak kısa bir süre sonra evin ipotek olduğunu öğrendiğini belirtti. Vatandaş, Saraçoğlu’na 140 bin sterline yakın bir para ödediğini ifade ederek, Saraçoğlu’nun bankaya olan borcunu ödemediği için evin açık artırma sonucu satıldığını kaydetti

Müteahhit Orhun Saraçoğlu tarafından dolandırılan mağdurların çoğu polise şikayetçi oldu, ancak polis henüz bu konuda adım atmış değil. Saraçoğlu, şirket ismini ve şirket direktörünü değiştirerek hala ev yapıp satıyor, ancak alıcılara tapu devirlerini yapmıyor. Saraçoğlu’nun kullandığı Ferrari marka arabasının dahi başkasının üzerine kayıtlı olduğu öğrenildi

Yeni Bakış

Ülkede emlak dolandırıcılığı arttı. Kayıt dışılığın ve dolandırıcılığın önüne bir türlü geçilemiyor. KKTC'de 1999 yılından beri inşaat işiyle uğraşan ve 2015 yılından beri Müteahhitler Birliği’ne kaydı bulunmayan, birçok ev ve daire alıcısının canını yakan Orhun Saraçoğlu, son yıllarda dozunu artırdı. Saraçoğlu’nun müşterilerinin gazetemize ulaşmasından sonra yaptığımız araştırmada, birçok mağdur olduğunu öğrendik. Girne’de, İskele’de  ve Lefkoşa’da inşaatlar yapıp tapuları gününde devretmeyen Saraçoğlu, kendisine farklı bir dolandırma çarkı kurdu. Yeni Bakış’a konuşan mağdurlar, yaşadıklarından artık bıktıklarını dile getirerek, Saraçoğlu’nun Hamitköy ve Girne bölgesinde ev alan 100’ün üzerinde alıcıyı mağdur ettiğini, polise şikayetçi olduklarını ifade etti.

“Evim satıldı”

Yeni Bakış’a ulaşan bir vatandaş, Saraçoğlu’ndan 2011 yılında sözleşme ile Bellapais’ten ev aldığını, ancak kısa bir süre sonra evin ipotek olduğunu öğrendiğini belirtti. Vatandaş, Saraçoğlu’na 140 bin sterline yakın bir para ödediğini ifade ederek, 80 binini peşin, 60 binini de taksitle ödediğini kaydetti. Vatandaş, geriye 30 bin sterlin borcu kaldığını belirterek, “bunu da kendisine vermeyi taahüt ettiğimizi tapuyu üzerimize geçirmesini talep ettik. İpoteği kaldırarak tapuyu devretmesini istedik. Yanaşmadı” dedi.

“Polise şikayetçi olduk ama sonuç alamadık”

Söz konusu vatandaş, 2021 yılında evlerine bir kağıt gittiğini, aldıkları evin açık artırma satışının yapılacağının yazılı olduğunu söyledi. Saraçoğlu’nun 10 yıl geçmiş olmasına rağmen bankaya olan borcunu ödememiş olmasından dolayı evin açık artırma usulü satıldığını belirten vatandaş, ödemiş oldukları parayı da geri alamadıklarını söyledi. Söz konusu vatandaş, polise başvurduklarını, ancak bir sonuç alamadıklarını belirtti. Vatandaş, ödemesini yapmış olduğu evin kayın pederi adına olduğunu, kayın pederinin de rahmetli olmasından dolayı dava açamadıklarını kaydetti. Vatandaş, terekenin oluşmasını beklediklerini belirterek, çok büyük bir mağduriyet yaşadıklarını anlattı.

“Şirket ismini değiştirerek yabancı uyrukluları da dolandırıyor”

Öte yandan, gazetemize gelen telefonlar susmuyor. İngiliz vatandaşlardan gelen birçok telefonda, müteahhit Orhun Saraçoğlu’nun, 100'e yakın İngiliz vatandaşını da dolandırdığı belirtiliyor. Gazetemize konuşan İngiliz uyruklu Lee James Price isimli bir İngiliz vatandaşının yetkili vekili İzzet Gilanlıoğlu,  Price’in Saraçoğlu’nun ağına yakalandığını ve bu Saraçoğlu’na dava açtığını belirtti. Sarkom Şirketi’nin direktörünün Orhun Saraçoğlu olduğu ve sattığı malların üzerine onlarca ara emri olmasına rağmen dolandırmak maksatlı yabancı uyruklulara sattığı tespit edildi. Yüzlerce kişiyi mağdur eden Saraçoğlu’nun şirket ismini Oscorp Finance LTD. olarak değiştirerek, müteahhitlik yapmaya ve alıcıları dolandırmaya devam ettiği öğrenildi.  İnşaat encümenine de üye olmayan Saraçoğlu’nun kaçak ve denetimsiz inşaatlar yapmayı sürdürdüğü ifade edildi.

Polise çağrı

Müteahhit Orhun Saraçoğlu tarafından dolandırılan mağdurlar polise şikayetçi oldu, ancak polis henüz bu konuda adım atmış değil. Saraçoğlu, şirket ismini ve direktörünü değiştirerek hala ev yapıp satıyor, alıcılara tapu devirlerini vermiyor.

Kaynak: Yeni Bakış

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.