ALTINORDU BELEDİYESİNDEN EĞİTİME DEV DESTEK

Altınordu Belediyesi Ekim ayı olağan Meclis toplantısında konuşan Başkan Aşkın TÖREN, “ülkemizin ve milletimizin yarınları olan çocuklarımızın eğitimlerine 1000 (Bin) tablet bilgisayar ile destek veriyoruz” açıklamasında bulundu.

ALTINORDU BELEDİYESİNDEN EĞİTİME DEV DESTEK

Altınordu Belediyesi Ekim ayı olağan Meclis toplantısında konuşan Başkanımız Aşkın TÖREN, “ülkemizin ve milletimizin yarınları olan çocuklarımızın eğitimlerine 1000 (Bin) tablet bilgisayar ile destek veriyoruz” açıklamasında bulundu.

Altınordu Belediye Başkanımız Aşkın TÖREN'in Başkanlığında yapılan Altınordu Belediyesi Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısının 1. birleşimine meclis üyelerinin yanı sıra, basın mensupları katıldı.

Altınordu Belediye Başkanımız Aşkın TÖREN’in konuşması ile başlayan toplantıda Başkanımız Aşkın TÖREN, Altınordu Belediyemiz tarafından yapılan çalışmaların yanı sıra tamamlanan ve yapımı devam eden projeler hakkında da bilgiler verdi.

BAŞKAN AŞKIN TÖREN, “TUTARLI VE DOĞRU ADIMLARLA İLERLEDİĞİMİZ DENETİM RAPORLARI İLE TESCİLLENDİ”

Ağustos Ayı boyunca İçişleri Bakanlığımız tarafından görevlendirilen Mülkiye Müfettişleri misafirimiz oldu. Bu manada belediyemiz teftiş ve denetime tabi tutuldu. Ağustos Ayında geçirdiğimiz bu denetim bizim açımızdan çok yararlı oldu. Hem hesap verebilirlik ilkemizin hem de sürdürülebilir politikalarımızın gelen teftiş raporu sonucundan anladığımız kadarıyla tutarlı ve doğru adımlarla ilerlediğimizin de resmi bir tescili olduğunu gördük.

Söz konusu raporda; “Belediyenin ciddi bir gayret ile geçmiş yıllardan kaynaklanan yapısal sorunları ile borçların ödenmesinde kararlı sürdürülebilir politikalar oluşturulması noktasında çalışmalar içerisinde bulunduğu ve vatandaş memnuniyeti odaklı bir belediyecilik örneği sergilediği incelenmiş ve değerlendirilmiştir.” ifadelerinin kayda geçtiği, aldığımız emanetin hakkını vermemiz ve bizzat kayıt altına alınması ile onurlandığımız bir raporumuz oldu.

Günlerce süren teftiş ve denetim sonucunda 17 aylık görev süremiz içerisinde, ilkeli, tutarlı, hesap verebilirlik, verimlilik ve şeffaflık ilkelerine uygun hareket ettiğimizin tescillendiğini gördük” dedi.

“1000 TABLET BİLGİSİYARLA EĞİTİME DESTEK VERİYORUZ”

Pandemi süreci koşullarında hayata geçirilen uzaktan eğitim sistemi dolayısıyla öğrencilerin eğitimlerine katkı vermek amacıyla 1000 adet tablet desteği vereceklerini aktaran Başkanımız Aşkın TÖREN, “Muasırlaşma ancak ilimle mümkündür. Maddi durumu el vermeyen öğrenciler için başlatılan uzaktan eğitim seferberliğine Altınordu Belediyesi olarak güçlü bir şekilde destek veriyoruz. Bütün zorluklarımıza rağmen, imkansızlıklarımıza rağmen eğitim de fırsat eşitliği gibi Anayasal bir güvenceyi ve sorumluluğu yalnız bırakmayalım dedik ve birinci aşamada 1000 adet tableti eğitime destek olmak için Altınordu Belediyesi olarak üstlendik. Biz vicdanı, irfanı ve fikri hür nesiller yetişmesi adına çocuklarımıza destek olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

"DENGELENME SÜRECİNİ GERİDE BIRAKIP YATIRIM BÜTÇESİNE GEÇİYORUZ."

Belediyenin bozulan mali tablosunun uyguladıkları sıkı mali disiplin ve tasarruf politikalarından sonra restorasyon ve dengelenme sürecinin geride kaldığını ifade eden Başkanımız Aşkın TÖREN, "Uyguladığımız sıkı mali disiplin ve tasarruf politikalarıyla Belediyemizin bozulmuş ve kendini döndüremez duruma gelmiş mali tablosunu düzelttik. Belediyemizin piyasaya karşı sorumluluklarının tamamını yerine getirerek tek 1 kuruş borçlanmadan yatırımlarımıza da devam ederek her yıl açık veren bütçemizi artıya geçirdik.

Tasarruf politikalarımızdan sonra güçlenen ekonomi bütçemizi kalkınmaya, yatırıma ve refaha dönüştürüyoruz. Bu kapsamda son 1 ayda canlı yayında kamuoyu önünde şeffaflık ve rekabet ortamında 20 Milyon Lirayı aşkın büyüklükte yatırım içeren ihale sürecini tamamladık. İhale kapsamında yol, yağmur suyu, kaldırım ve asfalt serimi dahil olmak üzere birçok alanla ilgili yıl sonuna kadar iklim koşullarına da bağlı olarak altyapı çalışmalarımız ivme kazanacak. Yaptığımız bu ihalelerle altyapımız yaptığımız planlama doğrultusunda sil baştan yenilenecek” diye konuştu.

“BİSİKLETİ GÜNLÜK YAŞAMIN BİR PARÇASI HALİNE GETİRECEĞİZ”

Bisikletli ulaşımı günlük yaşamın bir parçası haline getirmek amacıyla çalışma yürüttüklerini ve hazırlanan projenin ödüle layık görüldüğünün altını çizen Başkanımız Aşkın TÖREN, “Geçmişte şehrimizin kıyı kenar çizgisi üzerinde 6.5 km’lik bisiklet yolu projesi yapılmıştı. Bizde Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında bir farkındalık oluşması ve bisikleti gündelik yaşamın bir parçası haline getirmek için fikri bir proje hazırladık. Türkiye Belediyeler Birliğine proje sunan 300 Belediye içerisinde projemiz ilk üçe girerek ödüle layık görüldü. Ödülümüzü şehrimiz adına Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sn. Adil Karaismailoğlu’ndan almanın onurunu yaşadık. Yaptığımız proje ile kıyı kenar çizgisinde bulunan bisiklet yolunu şehir merkezine günlük hayatın içerisine entegre edecek 11.5 km’lik bir plan çıkardık ve bunu hayata geçirmek için çalışmalarımıza başladık” şeklinde konuştu.

“3 PROJE DOKA TARAFINDAN ONAYLANDI”

Altınordu’nun her alanda gelişmesi için projeler ürettiklerini kaydeden Başkanımız Aşkın TÖREN, “Şehrimizin istihdamı, tanıtımı ve turizmine katkı verecek 3 yeni projemiz Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından onaylandı. Bu kapsamda Mali Destek programı Altınordu Coğrafi İşaretli Ürün Tanıtım Noktası, Yerel Lezzetler Durağı ile Hazır Giyim Uygulamaları Merkezi projelerimiz DOKA desteğini kazandı. Projelerin hayata geçirilmesi amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

“HAZIR GİYİM UYGULAMA MERKEZİ ILE 150 KADIN MESLEK SAHİBİ OLACAK”

‘Altınordu Belediyesi Hazır Giyim Uygulamaları Merkezi’ projesi ile ildeki işsiz kadın ve gençlere dikiş makinesi operatörlüğü eğitimi verilecek. Proje kapsamında kadınlar ve dezavantajlı gruplar olmak üzere 150 kişi dokuma, konfeksiyon ve makineci modülü eğitimi alacak. Proje ile şehirdeki nitelikli iş gücü ihtiyacının karşılanması sağlanırken eğitim sonrasında ise katılımcıların istihdam edilebilmesi için danışmanlık hizmeti verilecek” ifadelerini kullandı.

“KADIN KOOPERATİFİ’NDE HEDEFİMİZ KARADENİZ’İN VE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ OLMAK”

‘Tek kanatla uçulmaz mottosundan yola çıkarak Kadın Kooperatifi’nin temelini attıklarını vurgulayan Başkanımız Aşkın TÖREN, “Ordu’da bir ilke imza atarak Ordu’nun ilk Kadın Kooperatifini kurduk. Amacımız, Karadeniz’in ve Türkiye’nin en büyüğü olmak. Sürdürebilir, modern Altınordu’nun 2030 hedefleri Birleşmiş Milletler kalkınma programı ve aynı zamanda 2023 hedefleriyle uyumlu bu çalışmayı hayata geçiriyoruz. Altınordu Belediyemiz öncülüğünde bir kurucu kooperatif kurduk ve şimdi bu kapsamda teması fındık olan 2030 Altınordu Ordu Vizyon Eylem Planını yazmak üzere harekete geçtik” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.